gdziekolwiek jest Chrystus, tam Kosciol Katolicki

Nie ma nic powazniejszego niz swietokradztwo schizmy, gdyz zadna przyczyna nie usprawiedliwia rozlamu jednosci kosciola.

sw. Augustyn, 400r.

Kiedy odsylamy ich do tej Tradycji, ktora wziela swoj poczatek od Apostolow, i jest zachowana za pomoca sukcesji prezbiterow w kosciolach, oni sprzeciwiaja sie Tradycji, mowiac, ze sami sa madrzejsi, nie tylko od prezbiterow, lecz takze od Apostolow.

sw. Ireneusz, 180 r.

Posluszenstwo prezbiterom kosciola, ktorzy, jak juz wykazalem, posiadaja sukcesje od Apostolow, jest niezbedne. Wszystkich innych, ktorzy odeszli od pierwotnej sukcesji , zbieraja sie razem w jakichs innych miejscach, powinnismy podejrzewac. Gdyz sa to albo heretycy lub umysly przewrotne albo schizmatycy, nadeci i samozadowalajacy sie. Dlatego odpowiednim jest powsciagliwosc w stosunku do nich wszystkich, a przylgniecie do tych, o ktorych, jak juz wspomnialem, trzymaja sie doktryny Apostolow.

sw. Ireneusz 180 r.

Nie moze byc uwazany za biskupa ten, ktory nie jest niczyim nastepca. Pogardzil on bowiem ewangeliczna i Apostolska Tradycja z niego wyplywajaca. Gdyz prawdziwy pasterz pozostaje i przewodniczy Kosciolowi Bozemu przez sukcesyjna ordynacje. Dlatego staje sie on obcym i bluznierca, wrogiem pokoju Panskiego.

sw. Cyprian z Kartaginy 250 r.

Gdyz z tym kosciolem rzymskim, z powodu jego poteznego pierwszenstwa, kazdy inny kosciol, czyli wszedzie i wszyscy wierzacy, powinni sie  zgadzac.

sw. Ireneusz 180 r.

Zwroccie uwage na tych, ktorzy posiadaja innowiercze opinie na temat laski Jezusa Chrystusa, ktory przyszedl do nas, i zobaczcie jak przeciwne (odmienne)  sa one umyslowi Bozemu… Wstrzymuja sie oni od Eucharystii i modlitwy, gdyz nie wyznaja, ze Eucharystia jest cialem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.

sw Ignacy Antiochenski 107 r.

Uwazajcie, aby podazac za biskupem, tak jak Jezus podazal za Ojcem…Ten, kto szanuje biskupa, jest szanowany przez Boga; ktokolwiek czyni cos bez wiedzy biskupa, tak naprawde sluzy diablu.

sw. Ignacy Antiochenski, 107 r

Czym byl Piotr, tym byla zaiste i reszta. Piotrowi dane jest pierwszenstwo, aby okazac, ze jeden jest Kosciol Chrystusa i jedna katedra.

St. Cyprian 251 r.

Jezeli ktokolwiek w kosciele podaza sladami schizmatyka, nie odziedziczy krolestwa Bozego.

sw. Ignacy Antiochenski 110 r.

Gdziekolwiek się pokaże biskup, niech tam będą wszyscy. Tak jak gdziekolwiek jest Chrystus, tam też jest Kościół katolicki.

sw. Ignacy Antiochenski 110 r.


Advertisements

12 thoughts on “gdziekolwiek jest Chrystus, tam Kosciol Katolicki

 1. Ewa
  Wstrzymuja sie oni od Eucharystii i modlitwy, gdyz nie wyznaja, ze Eucharystia jest cialem naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. sw Ignacy Antiochenski 107 r.

  Niestety
  8 hours ago ·

  Grażyna חסד
  “Gdyz z tym kosciolem rzymskim, z powodu jego poteznego pierwszenstwa, kazdy inny kosciol, czyli wszedzie i wszyscy wierzacy, powinni sie zgadzac.”

  sw. Ireneusz 180 r.

  BOŻE!!! PATRZYSZ I NIE GRZMISZ!
  7 hours ago ·

  Artur
  Teologia dogmatyczna Kościoła Katolickiego wyznaje zasadę, że poza dogmatem istnieje tylko herezja, więc nawet w przypadku ekumenizmu czyli prób jednoczenia się z innymi Kościołami nie jest możliwe, aby Kościół Katolicki zrezygnował z jakiegokolwiek dogmatu. Papież Pius XI potępił w 1928 fałszywie pojmowany ekumenizm w encyklice Mortalium Animos, gdzie stanowczo przeciwstawił się promowaniu jedności z kościołami chrześcijańskimi, które nie pozostawały w łączności doktrynalnej z Kościołem Katolickim. Nie możliwym jest więc aby Kościół Katolicki osiągnął jedność z tzw. Braćmi odłączonymi.

  Według tej myśli wszyscy Bracia odłączeni są heretykami jeśli nie przyjmują jakiegoś dogmatu. Mimo to Sobór Watykański II daje im możliwość osiągania zbawienia i zaleca katolikom używania nazwy Bracia Odłączeni zamiast słów Odszczepieńcy. W ukrytej świadomości katolika Bracia Odłączeni są heretykami choć wprost raczej żaden katolik nie będzie na Braci Odłączonych mówił Heretycy.
  Zaproszenie do dialogu ku jedności za strony katolików trzeba więc traktować nie jako dialog ale prawdopodobnie jako „pułapkę” w której być może będziemy musieli się opowiadać za dogmatami lub nie.

  Ekumenizm jest ostro krytykowany przez niektóre grupy tradycjonalistów, między innymi przez katolickie Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X.
  6 hours ago ·

  Arek
  Głównym nurtem w chrześcijaństwie jest chrzest eucharystia nawrócenie pokuta post. Ci ktorzy tego nie czynia lub czynia bezdusznie sa poza głównym nurtem. Obawiam się że kosćioły tradycyjne już dawno zatraciły się w gąszczu moralnych nakazów i zakazów kościelnych przepisów i ludzkiego światopoglądu……
  Tym czasem chrześcijaństwo nie moze byc ludzka mechaniczną czynnościówką. To rodzaj bratwerstwa i duchowego poddaństwa Bogu .
  Jesli to wszystko zanika kończy się chrześcijaństwo a zaczyna kościółkowy aktywizm………
  6 hours ago ·

  Arek
  Rozłam może mieć miejsce z dwóch głównych powodów:
  1.Błędu rozłamców 🙂
  2.Błędu głownego nurtu:)
  /wtedy gdy opinia większości zostaje pomylona z prawdą/
  6 hours ago ·

  Grażyna
  @Artur i Arek: dokładnie! 🙂
  6 hours ago ·

  Arek
  Ani Ignacy antiochenski ani inny ojciec kościola nie jest i nie moze byc idolem dla chrzescijan…….Idolem moze być tylko Bóg co macie w Dekalogu.
  Milość i braterstwo musi być podstawą w relacjach miedzy chrześcijanami. KK zrezygnował z tej drogi juz wieki temu. Poszedl droga walki o utrzymanie swojej organizacji przy wladzynawet za cene rezygnacji z biblijnych prawd i stworzenia nowych populistycznych kultów……..
  6 hours ago ·

  Arek
  Dodam ze ten sam proces grozi kazdej organizacji koscielnej na ziemi
  Tutaj nie ma zadnych wyjatków…..
  6 hours ago ·

  Arek
  /fragment ksiązki którą własnie piszę…./
  6 hours ago ·

  Iwka
  he he…towarzystwo nie lubi kosciola pierwszych wiekow, widze…
  2 hours ago ·

  Iwka
  @ Grazynka
  BOŻE!!! PATRZYSZ I NIE GRZMISZ!

  Malo tego, ze nie grzmi, to jeszcze popiera!!! 🙂
  2 hours ago ·

  Iwka
  @ Artur

  Nie mialoby sensu rezygnowanie z czegos, co jest uznane za prawde…prawda?
  2 hours ago ·

  Iwka
  @ Arek Woz…no to wszyscy wiemy, ze chrzescijanswto to nie zbior nakazow i zakazow, lecz przede wszystkim zyciem z Bogiem i w Nim…

  “Ani Ignacy antiochenski ani inny ojciec kościola nie jest i nie moze byc idolem dla chrzescijan.”

  A gdzie to mamy, ze oni sa idolami?

  “Poszedl droga walki o utrzymanie swojej organizacji przy wladzy nawet za cene rezygnacji z biblijnych prawd i stworzenia nowych populistycznych kultów……..”

  Dobre, ale za malo konkretne…z jakich prawd biblijnych zrezygnowal zatem? I jakie populistyczne kulty wymyslil?
  about an hour ago ·

  Iwka
  moznaby powiedzeic: prawda w oczy kole 🙂
  about an hour ago ·

  Artur
  Iwona? Masz na myśli ze katolik nie może zrezygnować z dogmatu ponieważ jest on dla niego prawdą? Oczywiście, że nie może ! Odkąd stałaś się na nowo katoliczką to nie możesz zrezygnować z dogmatów, ponieważ przestałabyś być katoliczką.
  about an hour ago ·

  Iwka
  @ AT

  maslo maslana…no tak…miedzy innymi dlatego nia sie stalam, ze w koncu wszystko sie kupy trzyma, nie ma sprzecznosci wewnatrzsystemowych, i jest w tym sens…
  about an hour ago ·

  Artur
  Każdy płaci cenę za to kim jest. Je ponieważ należę w świetle Kościoła Katolickiego do Braci odłączonych płacę za to cenę z powodu tego, że wierze tylko w Słowo Boże. Ty płacisz cenę za bycie katoliczką i musisz doliczyć miedzy innymi do tej ceny dogmaty katolickie. Właśnie tego nauczył mnie Andrzej Mroczkowski w w 1995 roku, tłumacząc mi, ze z tego powodu nie ma dla mnie miejsca już we wspólnocie Hallelu Jah.
  about an hour ago ·

  Iwka
  @ Artur

  Co to znaczy “wierzyc tylko w Slowo Boze?”
  about an hour ago ·

  Artur
  Prawda jest bardzo osobistym doświadczeniem. Wierze na 100% że Biblia jest Słowem Bożym. Należę więc w świetle Kościoła Katolickiego do Braci odłączonych. Innymi słowy przyjmuje również to, że dla Ciebie mogę być heretykiem i odszczepieńcem a nawet osłem.
  about an hour ago ·

  Iwka
  @ AT

  Prawda moze byc subiektywna lub obiektywna i jeszczde moze byc objawiona. Subiektywizm w chrzescijanstwie sie panoszy i mamy tego efekty. 🙂
  about an hour ago ·

  Iwka
  Ja tez wierze, ze Biblia jest 100% Slowem Bozym!!! To sie zgadzamy!!!
  about an hour ago ·

  Andrzej
  Artur, jasne, że byłem Twoim katem, który usunął Cię ze wspólnoty ( z ogromnym bóle serca!), ale pamiętaj z jakiego powodu to było!!!!

  Otóż skończyliśmy etap oszukiwania siebie i innych, że jesteśmy kimś kim nie jesteśmy! Powiedzieliśmy stop KŁAMSTWU I PODSTĘPOWI duchowemu. Nie uznawałeś tych reguł za swoich, dlatego zabrakło dla Ciebie miejsca we wspólnocie.

  Osoby, które skonfrontowały swoje przekonania z decyzjami wspólnoty i doszły do przekonania, że ich poglądy różnią się diametralnie od tego do czego dąży wspólnota same ją opuściły! Jedne mniej inne bardziej elegancko.
  13 minutes ago ·

  Andrzej
  Artur, innych osób nie znam, ale wiem, że Ty jesteś teologicznie wyedukowany, to może zamiast tych popłuczyn myślowych, nic nie mówiących frazesów, usiądźmy nad tematem Pisma Świętego i rozważmy jego istotę i przekaz.

  Takie odbijanie piłeczki, na różnych forach, które mają dokładnie taki sam schemat myślowy, tj. taki, który dokładnie nie wyjaśnia sformułowanych co autor miał na myśli, nie wyjaśnia niczego, jest tylko tubą propagandową.

  aaa… i na ostatek, to jeżeli można Cię prosić nie bądź rzecznikiem KK, bo wierz mi, nie masz patentu na bycie Jego głosem. Dlatego jak można Cię prosić, to mów o tym w co Ty wierzysz a nie w co wg. Ciebie wierzy kk. dzięki
  ps. moze byś się czasami o coś zapytał, czy kk wierzy w to czy tamto a nie orzekał jakbyś pracował w jednej z rzymskich dykasterii 🙂

 2. @ Artur
  “Nie możliwym jest więc aby Kościół Katolicki osiągnął jedność z tzw. Braćmi odłączonymi.”

  To juz tluklismy w innym watku…jednosc jest mozliwa, ale musi byc najpierw zdefiniowana. Czym wg ciebie, albo wg Twojego rozumienia biblijnego jest jednosc?

 3. @ Arek
  “Głównym nurtem w chrześcijaństwie jest chrzest eucharystia nawrócenie pokuta post. Ci ktorzy tego nie czynia lub czynia bezdusznie sa poza głównym nurtem. Obawiam się że kosćioły tradycyjne już dawno zatraciły się w gąszczu moralnych nakazów i zakazów kościelnych przepisów i ludzkiego światopoglądu……
  Tym czasem chrześcijaństwo nie moze byc ludzka mechaniczną czynnościówką. To rodzaj bratwerstwa i duchowego poddaństwa Bogu .
  Jesli to wszystko zanika kończy się chrześcijaństwo a zaczyna kościółkowy aktywizm………”

  to sa takie populistyczne haselka, ktore nic nie znacza…

  ..troche o tym gadalismy na facebooku pod wpisem o tym, ze rozlam w kosciele zachodnim trwa od 489 lat…

  http://www.facebook.com/iwka.onething?v=wall&story_fbid=118156164881907

 4. @ Arek

  “Rozłam może mieć miejsce z dwóch głównych powodów:
  1.Błędu rozłamców
  2.Błędu głownego nurtu:)
  /wtedy gdy opinia większości zostaje pomylona z prawdą/”

  Dlatego tez kazdy brat odlaczony powinien byc w stanie wytlumaczyc, dlaczego rozlam protestancki mial sens i podac argumentacje biblijna, historyczna i teologiczna, gdyz chrzescijanstwo zachodnie prze 1500 lat bylo jednomyslne w tym, ze kosciol katolicki zostal zalozony przez Chrystusa

 5. @ Artur
  “Ty płacisz cenę za bycie katoliczką i musisz doliczyć miedzy innymi do tej ceny dogmaty katolickie. Właśnie tego nauczył mnie Andrzej Mroczkowski w w 1995 roku, tłumacząc mi, ze z tego powodu nie ma dla mnie miejsca już we wspólnocie Hallelu Jah.”

  Dogmaty katolickie nie sa cena, ani ograniczeniem. Wrecz przeciwnie, sa dziedzictwem i uwolnieniem.

 6. No, widzę że postawiłaś sobie za cel wytłumaczenie całemu światu swojej decyzji – niesamowite. Ale powiem Ci coś, po kilku tygodniach Ci się odechce.
  Czas na prawdziwe życie – facebook, blogi, komentarze to pożywka dla naszego umysłu, trzeba działać offline – tu jest więcej prawdziwych rzeczy do zrobienia. No chyba że się uprzesz że wszystko będziesz chciała wyjaśnić…

  1. @ Stan

   calemu swiatu? ha, ha, ha… dobre, dobre

   “Tlumacze” z zasady, jak ktos sie pyta o cos…

   Jesli chodzi o offline – mam sporo dosiwadczenia, ale porade przyjmuje jako zachete i dziekuje.

   Uparcie mam rowniez.

   pozdrowka

 7. Andrzej

  Artur, wezwałeś mnie do tablicy to odpowiedziałem.

  Słowo popłuczyny traktuję rozcieńczanie wielokrotnie powtarzanie tych samych sformułowań, które powtórzone po raz trzeci czy czwarty do niczego nie prowadzą.
  Propagandą jest uporczywe zestawienie Słowa Bożego i dogmatów i mielenie tego tematu bez próby uzasadnienia istoty problemu.
  Rzecznik wynika ze specyficznego poczucia posiadania przez Ciebie niczym niezmąconej pewności znajomości nauki kk, co pomimo Twojej edukacji, nie czyni Cię automatycznie expertem. Jak zapewne wiesz ( a może nie wiesz) w imieniu kk wypowiadają się jego pasterzea albo osoby przez nich wyznaczone. Daj im szansę spełniać swoją posługę a Ty wypowiadaj sie na temat swojego świato/wiaro poglądu.
  Zresztą do tego Cię zapraszałem wielokrotnie.

  Ale jak czujesz ( jak ja lubię to słowo) się urażony, to musisz wiedzieć, że nie było to moim zamiarem.

  1. Mam wrażenie, że “bracia odłączeni” chętnie domagają się jedności, ale nie bardzo mają sprecyzowane poglądy na czym miałaby ona polegać. Czy jest jakaś wspólna (przynajmniej kilku z tysięcy wolnych kościołów) deklaracja na ten temat? Chętnie dowiedziałbym się czegoś. Serio.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s